علائم و نشانه های شکستگی مهره های کمر

علائم و نشانه های ایجاد شده در اثر شکستگی در مهره های کمر و استخوان ستون فقرات بستگی به میزان شکستگی و عامل ایجاد کننده شکستگی دارد. به طور کلی اولین و بارزترین علائم شکستگی در ناحیه و ستون فقرات و مهره های کمر، ایجاد درد شدید است که این عارضه در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند بسیار ملموس تر خواهد بود.

بیشتر کسانی که دچار شکستگی مهره های ستون فقرات شده اند، به محض انجام یک فعالیت بسیار ساده و عادی مانند خم شدن، بلند کردن اشیا و چرخیدن، این درد را حس می‌کنند. علت آن نیز به وجود آمدن فشار بر روی ناحیه شکستگی و ایجاد جابجایی در استخوان است که باعث ایجاد یک درد ناگهانی در ناحیه مورد نظر می گردد.

اما در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند، شکستگی مهره های کمر می‌تواند باعث ایجاد درد شدید در هنگام انجام حرکت ساده مانند عطسه و یا سرفه نیز گردد. زیرا پوکی استخوان باعث تضعیف استحکام استخوان ها شده و با چرخیدن در رختخواب نیز شکستگی ایجاد گردد.

درد ایجاد شده در اثر شکستگی استخوان و مهره های ستون فقرات در افراد سالم بعد از گذشت حدود سه هفته فروکش میکند. اما در بیماران مبتلا به پوکی استخوان، مدت زمان کاهش میزان درد حدود ۴ تا ۶ هفته خواهد بود و بعد از این مدت درد به صورت متمرکز و در ناحیه شکستگی احساس خواهد شد.

عوامل موثر در شکستگی مهره های کمر

همان طور که گفتیم اما عوامل بسیار ممکن است باعث ایجاد شکستگی در استخوان ستون فقرات و مهره های کمر گردد. از جمله مهمترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد فشار بیش از حد بر روی مهره های کمر:

ایجاد فشار بیش از حد بر روی مهره های کمر یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد کننده شکستگی می باشد که در تمامی افراد می توانند باعث ایجاد این عارضه گردد. در افرادی که استخوان های سالمی دارند، فشار وارده باید به میزان بسیار زیادی بر روی مهره ها فشار ایجاد کند تا باعث شکستگی گردد.

اما در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند میزان این فشار کمتر بوده و با ایجاد نیروی کم نیز میتواند شکستگی ایجاد کند. فشار ایجاد شده بر روی مهره های کمر بیشتر به دلیل بلند کردن اشیا سنگین، انجام حرکت های شدید ورزشی، برخورد اشیا و یا ضربه بر روی مهره های کمر و … می باشد.

ضعف ساختاری در اثر پوکی استخوان:

پوکی استخوان یکی از شایع ترین عوامل ایجاد کننده شکستگی مهره های کمر است که در اثر عوامل مختلف مانند کمبود کلسیم و ابتلا به بیماری‌های مختلف و یا حتی مصرف داروهای موثر می‌تواند ایجاد شود. پوکی استخوان همانطور که از نامش مشخص است، باعث تضعیف ساختار داخلی استخوان ها و نازک شدن لایه محافظتی استخوان می شود.

همین امر باعث می‌شود تا استخوان دیگر تحمل فشارهای کم را نداشته و با انجام حرکت های عادی و یا فشارهای بسیار ناچیز، مهره ها و استخوان های کمر دچار شکستگی شده و خرد می گردند. به طور مثال حرکت های ساده ای مانند خم شدن به جلو و یا حتی به پهلو دراز کشیدن در رختخواب نیز می تواند باعث شکستگی گردد. در موارد شدید حتی سرفه و عطسه نیز می تواند شکستگی ایجاد کند. در بیماران مبتلا به پوکی استخوان، در بسیاری از موارد شکستگی مهره ها همراه با خرد شدگی استخوان اتفاق افتاده و ترمیم بسیار سخت خواهد بود.

تروما یا شوک ناگهانی در مهره های کمر:

تروما یا شوک ناگهانی در اثر ضربه یا آسیب شدید نیز باعث شکستگی مهره های کمر می گردد. معمولاً این نوع آسیب دیدگی در اثر برخورد شدید اجسام با مهرهای کمر، سانحه تصادف خودرو، سقوط از ارتفاع، حرکات تشدید فیزیکی و یا هر عاملی که می تواند به صورت نقطه ای بر روی مهره ها فشار وارد کند، ایجاد می گردد. شکستگی در این حالت بسیار شدید بوده و استخوان در اکثر موارد خرد می شود.

ابتلا به سرطان متاستاتیک:

یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده شکستگی در مهره های کمر، ابتلا به سرطان متاستاتیک است ست که در اثر گسترش یک عامل سرطانی در بدن ایجاد شده و باعث تضعیف استخوان و فروریختن آن می گردد. در چنین حالتی احتمال ترمیم و بازسازی استخوان بسیار ضعیف بوده و خود بیماری سرطان مانع از از انجام این کار می گردد.

عوارض و اثرات ناشی از شکستگی مهره

عوارض و اثرات ناشی از شکستگی در مهره های ستون فقرات بستگی به عامل موثر در ایجاد شکستگی و میزان شکستگی مهره ها دارد. در واقع هر کدام از عوامل ایجاد کننده شکستگی می تواند باعث ایجاد عوارض خاصی گردد که هر کدام اثرات خاصی را به جا خواهد گذاشت.

فلج شدن موقت یا دائم:

در صورتیکه آسیب‌‌ دیدگی مهره ها بسیار شدید باشد، فشار ناشی از این آسیب دیدگی می‌تواند بر روی نخاع افزایش یافته و در نهایت منجر به فلج شدن قسمتی از بدن گردد. این عارضه در صورت ایجاد می‌شود که فشار ناشی از شکستگی باعث پاره شدن قسمتی از نخاع گردد. بنابراین پارگی نخاع دیگر قابل درمان نیست.اما اگر پارگی ایجاد نشده باشد، میتوان با انجام فیزیوتراپی طولانی مدت، تا حدودی عوارض را کمتر کرد.

لخته شدن خون در پا و دیگر اندام ها:

از دیگر عوارض ناشی از شکستگی مهره های کمر میتوان به لخته شدن خون در پا اشاره کرد. به طور معمول شکستگی باعث ایجاد لخته خون در رگ ها نمی شود اما به دلیل طولانی بودن دوره نقاهت شکستگی مهره های ستون فقرات، میزان تحرک در افراد بسیار کم خواهد بود. همین امر باعث ایجاد لخته در رگ های پا می گردد که در صورت پخش شدن این لخته های خونی در بدن، می‌تواند باعث انسداد در رگ‌های خونی دیگر اندامها نیز شود. در نتیجه لخته خونی میتواند بر روی جریان خون در دیگر اندامها تاثیر گذاشته و در بیشتر موارد باعث آمبولی ریوی و سکته مغزی گردد. پس ایجاد لخته خونی می تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد.

پنومونی و زخم‌های فشاری:

پنومونی و زخم‌های فشاری یکی دیگر از عوارض عدم تحرک در اثر شکستگی مهره های کمر است که احتمال ابتلا به آن در بسیاری از افراد وجود دارد. همچنین عفونت و خونریزی پس از جراحی ستون فقرات نیز می تواند ایجاد گردد که مانع از بهبود کامل عارضه می شود.

کاهش ارتفاع مهره های کمر:

زمانی که شکستگی به دفعات در مهره های کمر ایجاد گردد، همین امر می‌تواند باعث کاهش حجم مهره های شکسته شده و به اصطلاح باعث فرو ریختن مهره ها گردد. در نتیجه میتوان شاهد این بود که حداقل ۱۵ الی ۲۰ درصد از ارتفاع مهره ستون فقرات کاسته می شود.

از عوارض ناشی از کاهش ارتفاع مهره های کمر میتوان به خستگی عضلات کمر اشاره کرد که در اثر تغییر شکل در عضلات کمر بعد از کاهش ارتفاع اتفاق می افتد. همین امر می‌تواند باعث ایجاد درد موضعی در عضلات می گردد که بعد از ترمیم و بهبود شکستگی مهره ها نیز می تواند ادامه پیدا کند.

قوز کمر و یا خم شدگی ستون فقرات:

به طور معمول شکستگی مهره های کمر در قسمت جلوی مهره ایجاد شده و باعث کم شدن تراکم این ناحیه می گردد. همین امر باعث تغییر شکل مهره کمر می شود. با ایجاد شکستگی های متعدد در مهره های کمر، تغییر شکل متعددی در مهره های ایجاد شده که می‌تواند باعث خم شدن کمر به سمت جلو گردد و قوز کمر ایجاد کند.

همین عارضه می تواند باعث کاهش فضای درون شکم شده و اندامهای درون شکم را متراکم کند. این تراکم باعث به وجود آمدن برآمدگی شکم شده و برجستگی شکمی بسیار شبیه به اضافه وزن را در فرد بیمار ایجاد می‌کند. در موارد شدید این عارضه، وزن سر بر روی عضلات گردن فشار وارد کرده و باعث ایجاد درد گردن نیز میشود. علاوه بر این فرد برای نگاه کردن به جلو و بالا مجبور است گردن خود را به سمت بالا خم کرده که در طولانی مدت باعث درد عضلانی می شود.

درد در قسمت بالای استخوان لگن:

زمانی که بیمار دچار شکستگی های فشاری متعدد در مهره های کمر شده و دچار کوتاه شدن ستون فقرات گردد، قسمت انتهای قفسه سینه بر قسمت بالای استخوان لگن برخورد پیدا کرده و اصطکاک ایجاد می کند. در نتیجه درد در قسمت بالای استخوان لگن را به همراه می آورد.